شیوه و ضوابط برگزاری دوره

تعاریف بازگشت به فهرست

تعاریف مربوط به برخی از اصطلاحاتی که در این راهنما به کار رفته است، به شرح زیر می‌باشند:

۱- پودمان آموزشی: مجموعه‌ای از چند درس وابسته به هم است که به همراه هم مهارتی خاص را تعریف می‌کند.

۲- مقطع تحصیلی: بیانگر طول مدت تحصیل و نوع مدرک اعطایی (کاردانی) در پایان تحصیل می‌باشد.

۳- آموزش­ های خاص: به دوره­های علمی­ کاربردی اطلاق می­ گردد که به شیوه خاص از قبیل حین کار غیر­حضوری، الکترونیکی، مکاتبه­ ای و آموزش ­های با فناوری نوین ارایه می­ گردد.

۴- آموزش­ های حین­ کار غیرحضوری: نوعی از آموزش­ های­ خاص است که با تاکید بر بهره­ مندی دانشجو از محیط کار به عنوان محیط آموزشی به صورت غیر­حضوری برگزار می­ گردد.

۵- دوره کاردانی فنی: این دوره مجموعه­ ای از آموزش­ های نظری و عملی است که دانش، مهارت و نگرش دانشجو را برای ایفای نقش کارآمد و اثربخش در بخش ­های فنی حوزه­ های شغلی ارتقا می­ دهد. این آموزش­ها در سطح تکنیسینی و مبتنی بر آموزش چند مهارتی در طیفی از مشاغل همگون می باشد.

۶- دوره کاردانی حرفه­ای: این دوره مجموعه ­ای از آموزش ­های نظری و عملی است که دانش، مهارت و نگرش دانشجو را در زمینه­ های بهره ­برداری، پشتیبانی تولید و عرضه خدمات، اجرای طرح­ هایی در مقیاس کوچک، انجام و ارایه خدمات حرفه­ای در بخش­های مختلف حوزه­های شغلی ارتقا می دهد. این آموزش­ ها مبتنی بر آموزش ­های مهارتی در طیفی از مشاغل همگون است که منجر به بالندگی در یک حوزه شغلی می­ شود.

۷- دانشجو: به شخصی اطلاق می‌­شود که حداقل در یک پودمان ثبت‌نام کرده و دارای شماره دانشجویی باشد.

۸- دانشجوی شاغل: به شخصی اطلاق می­ گردد که مطابق تعاریف دفترچه راهنمای پذیرش در رشته پذیرفته شده اشتغال به کار داشته و دارای تجربه و سابقه کار مرتبط بوده و مستندات مربوط را از طریق سامانه ارایه نماید.

۹-آزمون: فرآیندی است که به منظور ارزیابی میزان کارآیی و اثر بخشی شیوه آموزش و همچنین سنجش میزان فراگیری دانشجویان در پایان هر پودمان آموزشی و در تاریخ­ های مندرج در این دفترچه راهنما برگزار می‌گردد.

۱۰- مجری دوره (دستگاه متقاضی): به سازمان، موسسه و ... اطلاق می­ شود که امکان اجرای دوره را به صورت شبکه­ ای در سراسر کشور یا حداقل در یک استان دارا باشد و مسئولیت اجرای دوره و صدور مدرک اعطایی را زیر نظر دانشگاه بر عهده دارد.

۱۱- همکار مجری (محل اجرا): به مرکز آموزش علمی­ کاربردی یا موسسه آموزش عالی آزاد یا اشخاص حقوقی که در یک مرجع قانونی، ثبت رسمی شده است، اطلاق می­­ شود که خدمات آموزشی لازم را زیر نظر مجری دوره، به دانشجویان و در محل اجرا ارایه می ­نماید.

۱۲- واحد استانی: به واحدهای دانشگاه جامع علمی­ کاربردی در استان­های مربوط اطلاق می­ شود که در هر استان ناظر بر حسن اجرای دوره می ­باشند.

۱۳- سامانه ساتب: به سامانه جامع آموزش­ های تکمیلی بین سطوح تحصیلی اطلاق می­ شود که از طریق آن دریافت کلیه اطلاعات، خدمات آموزشی، ارتباط با مجریان، دانشگاه و ... امکان­پذیر می­ باشد. لازم به ذکر است نشانی سامانه مذکور ww.sateb.uast.ac.ir است.